Plastika na Planeti Zemlji – Dan Planete Zemlje 22.04.2024.
Park prirode Vransko jezero pridružuje se međunarodnoj organizaciji Earthday.org u promicanju ideje o ukidanja plastike za dobrobit zdravlja ljudi i planeta, zahtijevajući smanjenje proizvodnje SVE plastike za 60% do 2040. godine.
Plastika predstavlja više od neizbježnog ekološkog problema; ona je alarmantna prijetnja ljudskom zdravlju, jednako ozbiljna kao i klimatske promjene.
Tijekom dugotrajnog procesa raspadanja plastika prelazi u agregatno stanje manje od 0,5 mm zvano mikroplastika te oslobađa otrovne kemikalije u zemlju, hranu i izvore vode te zrak koji udišemo.
Proizvodnja plastike dosegla je razinu od 380 milijuna tona godišnje. U posljednjih deset godina proizvedeno je više plastike nego u cijelom 20. stoljeću, a industrija planira eksplozivan rast u neodređenoj budućnosti. Zbog svoje izdržljivosti, procjenjuje se da je sva ikada proizvedena plastika još uvijek prisutna u okolišu – svih 8,3 bilijuna tona (od kojih je samo 9% reciklirano a preostalih 97% se raspada odlagalištima ili slobodno u okolišu).
Ukoliko se ovakvi trendovi nastave, znanstvenici predviđaju da bi masa plastike u moru i oceanima do 2050. godine mogla premašiti ukupnu biomasu ribe.
Kako bi se postiglo smanjenje od 60% do 2040., ciljevi EARTHDAY.ORG-a su:
- Podizanje javne svijesti o šteti koju plastika čini zdravlju ljudi, životinja i cjelokupnoj biološkoj raznolikosti i zahtijevanje provođenja dodatnih istraživanja o njezinim zdravstvenim implikacijama, uključujući objavljivanje svih informacija u vezi s njegovim učincima javnosti;
- Efikasnije ukidanje sve plastike za jednokratnu upotrebu do 2030. i realizaciju obveze postupnog ukidanja iz Ugovora Ujedinjenih naroda o onečišćenju plastikom 2024.;
- Zahtijevanje politike koje dokidaju pošast brze mode i goleme količine plastike koju ona proizvodi i koristi;
- Ulaganje u inovativne tehnologije i materijale za izgradnju svijeta bez plastike;
- Sudjelovanja u kampanji čišćenja The Great Global Cleanup.
Plastika na Vranskom jezeru
Onečišćenje komunalnim i krupnim otpadom značajan je i čini se duboko ukorijenjen problem na širem području Parka. Onečišćenje otpadom naročito je bilo prisutno u okolici bivšeg odlagališta otpada Baštijunski brig (zatvorenog 2019. godine), ali prisutno je i na drugim lokalitetima, uključujući i neposredno uz rub područja, na lokaciji Jezerina, uz sami posjetiteljski lokalitet Crkvina.
Uz kemijsko onečišćenje voda jezera, izrazito je i onečišćenje krupnijim otpadom, koji uglavnom u jezeru završi naplavljen kroz glavni i lateralni kanal. Većina naplavljenog otpada također se može povezati s neodgovornim ponašanjem s otpadom (plastične ambalaže i stiropor od sadnog materijala te plastične folije za pokrivanje nasada) na obrađivanim poljoprivrednim površinama u širem području sliva u Vranskom polju.
Izraziti problem su velike količine otpada koje u jezero sa cijelog šireg slivnog područja dolaze glavnim i lateralnim kanalom, i posve izvjesno ulaze u hranidbene lance jezerskog ekosustava na području Ornitološkog rezervata, a samim time i u hranidbeni lanac ljudi.
Ovog proljeća svi zaposlenici Javne ustanove Park parka prirode Vransko jezero biti će uključeni u akcije čišćenja koja će se održati u razdoblju od 22. 4 – 22.5. na području Lateralnog kanala kako bi Ornitološki rezervat oslobodili od plastičnog i ostalog otpada.
U više desetaka kubika otpada koju bujične vode doplave u Ornitološki rezervat ističu se odbačeni stiropori kontejneri za presadnice koji se u relativno kratkom periodu, nakon otprilike tri godine, počne raspadati na sitne komadiće – svima poznate stiroporne kuglice, koje je gotovo nemoguće pokupiti iz vodenog staništa, posebice iz tršćaka.
Djelatnici Parka prirode svako proljeće čiste lateralni kanal kako bi se spriječilo širenje plutajućeg otpada po jezeru te do daljnjeg tragaju za efikasnijim načinima uklanjanja otpada iz vodenih staništa.